Zdrowie na kwarantannie #1 – FACE COVID

Zdrowie na kwarantannie #1 – FACE COVID

Zdrowie podczas kwarantanny to nowy cykl dotyczący obszaru zdrowia psychicznego w trakcie pandemii, która dotyka nas wszystkich.

Rzadko kiedy jesteśmy gotowi na pandemię. Właściwie to nigdy – nasz umysł, portfel, firma czy relacje są gotowe na pandemię. Najpewniej nasze wcześniejsze doświadczenia nie mogły nas zaimpregnować na ten moment. Słowo zaimpregnować zakłada zresztą jakąś nieprzepuszczalność – brak czucia, brak doświadczania. W aktualnej sytuacji to również mogłoby nie być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli nie doświadczamy w pełni, może być nam ciężko znaleźć właściwą odpowiedź na sytuacje, które mogą piętrzyć się przed nami każdego dnia. 

Poniżej jeden z lepszych i bardziej konkretnych materiałów, które można znaleźć w sieci w kontekście  zdrowia psychicznego. Materiał ten, będący konkretnym protokołem, został stworzony przez dr Russa Harrisa, psychoterapeutę i trenera podejścia ACT (Acceptance & Commitment Therapy czyli Terapia Oparta na Akceptacji i Zaangażowaniu). Podejście to jest mi bardzo bliskie dlatego, że zawiera elementy z trzech obszarów, które wpływają na moją pracę terapeuty, czyli psychoterapii Gestalt, Mindfulness oraz buddyzmu. 

Protokół ten nosi nazwę FACE COVID, który jest akronimem od następujących słów/ zwrotów: 

psychoterapia

Całe rozszyfrowanie tego co kryje się pod każdym z tych zwrotów znajdziesz tutaj lub na stronie ACBS Polska. Szczerze zachęcam Cię do przeczytania całego dokumentu. Artykuł jest w języku polskim, zajmuje jedynie 6 stron i nie powinien zająć Ci więcej czytania niż 3-6 minut. Serdeczne podziękowania należą się tłumaczom: Agnieszce Wroczyńskiej, Mateuszowi Fudali oraz Lidii Baran, którzy podjęli się tłumaczeniu tych wskazówek.

To pierwszy z szeregu artykułów na ten temat, ale jego lektura może być pomocna, gdy przejdziemy do kolejnych części, gdzie FACE COVID na pewno będzie się jeszcze pojawiał.

Wkrótce kolejne wpisy dotyczące zdrowia psychicznego w warunkach pandemii. W międzyczasie, jeśli masz ochotę i znasz angielski - rzuć okiem na film traktujące o powyższym ``protokole``.