Psychoterapia

Psychoterapia gestalt

  1. Żyj teraz. Zajmuj się tym, co jest teraz, a nie przeszłością lub przyszłością.
  2. Żyj tutaj. Dawaj sobie radę z tym, co obecne, a nie z tym, czego nie ma.
  3. Przestań sobie coś wyobrażać. Doświadczaj tego, co realne.
  4. Powstrzymaj niepotrzebne myślenie. Raczej smakuj i spostrzegaj.
  5. Raczej wyrażaj siebie, zamiast manipulować, wyjaśniać, oceniać czy osądzać.
  6. Doświadczaj nieprzyjemności i bólu tak samo, jak przyjemności. Nie ograniczaj swojej świadomości.
  7. Nie akceptuj żadnego „powinienem” innego niż twoje własne.
  8. Weź pełną odpowiedzialność za swoje czyny, uczucia i myśli.
  9. Poddaj się byciu takim, jakim jesteś.

Cechy psychoterapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt zakłada całościowe podejście do człowieka uwzględniając myśli, emocje, doświadczenia płynące z ciała, duchowość i zmysłowość. Jesteśmy całością i by móc w pełni zrozumieć siebie potrzebujemy zwrócić uwagę na wszystkie aspekty naszej osoby. Nie jesteśmy także oddzieleni od środowiska, w którym funkcjonujemy. Potrzebujemy, więc uwzględnić jak wpływa ono na nas, by móc odkryć nasze powiązania i ich wpływ na nasze życie.

W trakcie psychoterapii Gestalt pracujemy nad poszerzeniem świadomości człowieka w obszarze jego potrzeb, emocjonalności oraz schematów, które sprawiają mu problemy w życiu, uniemożliwiając często kontakt z innymi. Koncentrujemy się na “tu i teraz”, jednocześnie uwzględniając przeszłe doświadczenia i przeżycia, które wpływają na obecne funkcjonowanie.

Do satysfakcji z życia potrzebne są człowiekowi relacje i tworzenie więzi z innymi. Dlatego kluczowym aspektem w psychoterapii Gestalt jest relacja terapeutyczna zorientowana na otwartość, poszanowanie i poczuciu bezpieczeństwa.

Mindfulness Based Intervenions (MBI)

Mindfulness Based Interventions, czyli inaczej interwencje oparte na Mindfulness to kolejne bliskie mi podejście terapeutyczne. Mindfulness Based Interventions to zbiorcza nazwa które obejmuje szereg różnego rodzaju podejść terapeutycznych, gdzie uważność i jej rozwijanie jest jednym z ważnych elementów w pracy terapeutycznej. Obejmuje ono między innymi takie rodzaje terapii jak:

Terapia Poznawcza Depresji oparta o Uważność (MBCT)
Terapia Dialektyczno-Behawioralna (DBT)
Terapia Akceptacji i Zaangażowania (ACT)
Terapia Skoncentrowana na Współczuciu (CFT)

Wierzę, że dobra psychoterapia powinna być dostosowana, do klienta, jego potrzeb i możliwości, dlatego w swojej pracy terapeutycznej staram się korzystać z dobrodziejstw wielu podejść terapeutycznych takich jak EMDR, japońska psychoterapia Morita, czy psychoterapia kontemplatywna.

Skontaktuj się ze mną