Bezsenność. Co się dzieje gdy nie śpisz odpowiedniej liczby godzin?
16875
post-template-default,single,single-post,postid-16875,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Bezsenność. Co się z Tobą dzieje gdy nie śpisz?

brak snu

Bezsenność. Co się z Tobą dzieje gdy nie śpisz?

Temat bezsenności i problemów ze snem zawsze mnie zajmował. Spokojny, nieprzerwany sen to jeden z gwarantów zdrowia psychicznego. Możesz pomyśleć o problemach ze snem jak o wychodzeniu na dwór w mroźny dzień w niekompletnym ubraniu. Im dłużej będziesz na dworze, tym większa szansa na przeziębienie. Tak samo z brakiem snu. Im więcej problemów ze snem, tym większa szansa na obniżony nastrój, depresję oraz inne problemy z obszaru ciało/ umysł.

Gdy patrzę na sen, czy to mój własny, czy też moich klientów podczas psychoterapii, bardzo często myślę o nim jako o jednym z pierwszych bastionów broniących zdrowia psychicznego. Kiedyś, gdy ktoś z obniżonym nastrojem przychodził do szamana, szaman pytał – “kiedy przestałeś tańczyć, kiedy przestałeś śpiewać?”. Dziś psychoterapeuta może równie dobrze zapytać: “jak śpisz?”.

Całkiem niedawno trafiłem na bardzo dobry film (niestety tylko w języku angielskim), pokazujące co dzieje się z organizmem, który nie dostaje wystarczająco dużo snu. Zapraszam Cię do obejrzenia… Naprawdę warto.

Jeżeli Twoja bezsenność lub ilość godzin snu, wydaje ci się nadmiarowa, skontaktuj się z lekarzem specjalistą. Jeśli podejrzewasz, że twoje problemy mają charakter psychosomatyczny, skontaktuj się z psychoterapeutą/ psychiatrą. O problemach ze snem pisałem też wcześniej na blogu „Spokojnej Głowy”, oraz na blogu Mindfulness Inside.