Czy psychoterapia Gestalt online działa?

psychoterapia skype

Czy psychoterapia Gestalt online działa?

Aktualne warunki sprawiają, że coraz popularniejsza jest praca zdalna. W naszej nowej pandemijnej sytuacji może być ona czasem jedyną możliwością skorzystania z psychoterapii Gestalt.

Gdy patrzę na swoje podejście do psychoterapii online, widze jak ewoluowało ono w ciągu wszystkich tych lat od momentu skończenia mojego szkolenia w Instytucie Terapii Gestalt (dziś Instytut Gestalt).

Na samym początku będąc jeszcze w szkole i rozpoczynając przyjmowanie klientów, nie wyobrażałem sobie pracy zdalnej, uważając iż bardzo mocno ogranicza ona relacyjność, która według mnie jest jedną z najcenniejszych cech psychoterapii Gestalt. Myślę, że na moje doświadczenia wpłynęły lata spędzone w korporacjach, oraz duża ilość pracy z ludźmi z innych państw i stref czasowych. Było tego tak dużo, że po prostu nie chciałem tego powtarzać w moim gabinecie terapeutycznym.

Mijały kolejne lata i pewnie nie rozważałbym psychoterapii online, gdyby nie pojawili się klienci z innych krajów, którzy akurat chcieli pracować ze mną. Zdecydowałem się więc spróbować. Teraz z perspektywy czasu traktuję spotkania online jako pełnoprawne. Zawsze moją preferencją są spotkania fizyczne, ale jeśli nie ma takiej opcji lub dany klient nie ma psychoterapeuty w swojej okolicy – psychoterapia online może być dobrym rozwiązaniem.

Na pewno nie zawsze i nie w każdym przypadku jest to forma odpowiednia. Nie pracuję online z osobami uzależnionymi od substancji, osobami z psychozami oraz myślami samobójczymi. W formacie zdalnym nie podejmuję się psychoterapii par/ relacji. Nie dlatego, że są jakieś przeciwwskazania w tym obszarze, ale w tych konkretnych przypadkach, nie widzę innej opcji jak praca stacjonarna. 

 

Jak wyglądają spotkania online?

Na pewnym poziomie nie różnią się one od stacjonarnych sesji psychoterapii Gestalt. Trwają one 50 minut i odbywają się co tydzień, najczęściej na platformie Zoom, ewentualnie Skype lub Google Hangout.

Jak wygląda płatność?

Płatność dokonywana jest przed spotkaniem przelewem na konto.

Jak mogę się umówić?

Tak samo jak w przypadku psychoterapii stacjonarnej. Zadzwoń, wyślij maila lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Co badania mówią na temat efektywności psychoterapii online?

W linku znajdziesz ciekawy artykuł o tytule “Psychotherapy via internet as good as if not better than face-to-face consultations”, do którego lektury Cię zachęcam, a jeśli lubisz czytać badania naukowe sięgnij do paru linków poniżej mówiących o efektywności psychoterapii online.  Na tą chwilę brak badań dedykowanych specyficznie dla psychoterapii Gestalt.

 

Pracując zdalnie przestrzegam zaleceń lokalnej (Polskie Towarzystwo Psychoterapii Gestalt) i europejskiej organizacji zrzeszającej psychoterapeutów Gestalt (European Association of Gestalt Psychotherapy)