Rozwód czy separacja?

rozwód czy separacja

Rozwód czy separacja?

Rozwód czy separacja. Poradnik praktyczny to tytuł książki napisanej przez znaną warszawską prawniczkę Joannę Hetman - Krajewską.

Joannę miałem przyjemność poznać podczas kursu MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), który prowadziłem. Parę miesięcy po skończonym kursie Joanna zapytała mnie czy nie chciałbym udzielić wywiadu do książki, którą pisze. Zgodziłem się i teraz chciałbym o niej napisać parę słów.

Zwykle gdy recenzuję jakieś książki na łamach tej strony, to dotyczą one obszaru psychoterapii. Tym razem jest troszeczkę inaczej. Książka “Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny nie jest książką terapeutyczną, ale na pewno jest książką rozwojową. Temat rozstania, rozwodu, rozejścia – jakkolwiek to nazwiemy – zajmuje dużo miejsca w wielu procesach terapeutycznych, które prowadziłem. W przeszłości szczególnie interesowało mnie to w kontekście mężczyzn, z którymi miałem przyjemność pracować, bo to właśnie oni stanowią około 70 procent moich klientów.

Do rozwodu, tak samo jak do pandemii (trwającej w najlepsze, gdy piszę te słowa), nie da się przygotować na poziomie emocjonalnym. Możemy coś robić, możemy coś czytać, ale na koniec dnia żadna lektura nie jest w stanie ukoić tych wszystkich emocji, które się pojawiają.

Lektura nie koi, ale może pomóc zrozumieć to przez co przechodzimy, oraz pomóc nam zadecydować lub przygotować nas na dalsze kroki. Nie tylko na poziomie emocjonalnym, ale również tym zwykłym – codziennym. Związanym ze zwykłymi codziennymi aktywnościami lub czynnościami, które muszą lub powinny się wydarzyć w przypadku sprawy rozwodowej, lub decyzji o separacji. I o tym właśnie jest ta książka. 

O czym jest ta książka?

„Autorka całościowo przedstawia problematykę dotyczącą spraw o rozwód i separację. Wyjaśnia czym różnią się te instytucje i jakie powodują skutki prawne. Omawiane zagadnienia prezentuje  czytelnikowi niebędącemu prawnikiem w przystępnej formie, świadomie unikając prawniczego żargonu. Objaśnienia kwestii prawnych uzupełnia o przykłady wzięte z życia, pokazujące standardowe sytuacje (oraz garść maksymalnie niestandardowych)”.

Znajdziesz tam też wywiady ze specjalistami. Jest sędzia rodzinny, psycholog dziecięcy, mediator, detektyw, seksuolog oraz moje małe 5 minut jako psychoterapeuty pracującego z parami lub osobami w sytuacji około rozwodowej.

Dla kogo jest ta książka?

To nie jest typ książki, którą czytasz dla rozrywki przed kominkiem. Jak dla mnie, książka może być atrakcyjna dla każdego, kto w jakiś sposób pracuje z osobami w sytuacji okołorozwodowej. Tak więc może być przydatna dla prawnika, mediatora, psychoterapeuty czy jakiegokolwiek innego „pomagacza”, szczególnie jeśli pomagacz ma ochotę poczytać co nieco o nie swojej działce. Przede wszystkim jest to jednak (moim zdaniem) lektura dla osób, które właśnie stają przed tą trudną decyzją, lub są na jej początku i poszukują swego rodzaju przewodnika po tym trudnym terenie.

W tym sensie ta książka lub też może narracja autorki jest jak Wergiliusz oprowadzający Dantego po piekle i mówiący „tu masz taki przepis”, albo „tu możesz to, ale nie możesz tamtego”. I tak jak Wergiliusz nie mógł podjąć decyzji za Dantego tak samo autorka nie prezentuje najlepszej opcji czy przepisu, ale na pewno rozświetla drogę i pokazuje kierunki. 

Wiedza zaś o sytuacji kryzysowej może być nierzadko tym co pomaga. Może nie sprawi, że od razu poczujemy się lepiej, ale im więcej niewiadomych zmienia się w wiadome – tym może być nam po prostu łatwiej…